Padangų pridavimas – tai procesas, kai nusidėvėjusios ar nebetinkamos naudoti padangos yra perduodamos specializuotiems atliekų tvarkytojams. Tinkamai tvarkant senas padangas jos yra perdirbamos arba utilizuojamos, taip sumažinant neigiamą poveikį aplinkai ir skatinant tvarų išteklių naudojimą. Mums, kaip padangų pardavėjams rūpi ne tik parduoti kokybiškus produktus, bet ir užtikrinti atsakingą jų tvarkymą, kai šie tampa nebenaudingi.
Padangas galima priduoti keliais būdais. Lietuvoje veikia specializuotos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, kurios priima naudotas padangas, taip pat autoservisai ar padangų prekybos centrai teikia padangų surinkimo paslaugas.
Vilniuje yra pora pasirinkimų, kur galima priduoti senas padangas nemokamai. Pateikiame kelis pasirinkimus ir jų sąlygas:
Savivaldybės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Nemokamai galima priduoti 4–5 vnt. padangų (per 1 metus, 1 asmeniui). Padangos turi būti nesumontuotos ant ratlankių. Surinkimo tvarką ir tikslų nemokamai priimamų padangų kiekį nustato savivaldybė. Jų adresus, darbo laiką ir kitą informaciją galima rasti savivaldybių svetainėse arba svetainėje atliekos.lt.
Į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles asmuo nemokamai per metus gali pristatyti 4 lengvųjų automobilių padangų atliekas. Jei šeimoje yra daugiau asmenų, tai priimamų padangų kiekis padidėja atitinkamai, pvz., du žmonės gali pristatyti 8 padangas, trys – 12 ir t. t.
Autoservisai ir padangų montavimo centrai. Pagal Lietuvos Respublikos Atliekų tvarkymo įstatymą, padangų platintojas privalo priimti nemokamai tiek senų padangų, kiek nusipirkote naujų (jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui). Taigi, Gpadangos salone galite utilizuoti senas padangas. Taip pat ir autoservisai, suteikdami vartotojui padangų montavimo paslaugą, privalo nemokamai priimti nebereikalingas ar naudojimui nebetinkamas padangas (jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui).
Atliekų tvarkymo įstatymas įpareigoja padangų platintojus priimti gyventojo atiduodamas padangų atliekas tuo atveju, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir padangų atliekų skaičius atitinka jo perkamų padangų skaičių.
Nusidėvėjusios padangos, kurios nėra tinkamai utilizuojamos, tampa rimta aplinkosaugos problema. Padangos gaminamos iš medžiagų, kurios natūraliai nesuyra dešimtmečiais, todėl paliktos aplinkoje, jos teršia dirvožemį, vandens telkinius ir orą. Tuo tarpu pridavus padangas į specializuotus centrus, jos yra perdirbamos ir naudojamos naujų produktų, pavyzdžiui, sporto aikštynų dangų, gamybai. Kai kurios padangos yra deginamos specialiuose įrenginiuose, siekiant išgauti energiją. Šis procesas yra kontroliuojamas, todėl mažiau teršia aplinką nei netinkamas deginimas. Be to, tinkamas padangų utilizavimas sumažina poreikį kirsti miškus, išgauti naftą ir gaminti naujas žaliavas, o tai teigiamai veikia mūsų planetą.
Į naujų padangų kainą jau būna įskaičiuotas padangų sutvarkymo ir perdirbimo mokestis. Autoservisai ir specializuotos parduotuvės privalo padangų atliekas priimti be papildomo mokesčio ir sąlygų. Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse atliekos priimamos nemokamai, jei neviršija nustatyto metinio kiekio.
Galima priduoti visų rūšių padangas, įskaitant žiemines, universalias ir vasarines. Pažeistos padangos irgi gali būti perdirbamos, todėl jos turėtų būti priduodamos kartu su kitomis padangomis.
Baudos už į aplinką išmestas atliekas, tame tarpe ir padangas, yra numatytos Administracinių nusižengimų kodekse. Baudos dydis gali svyruoti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir nuo to, ar išmestos atliekos pavojingos, ar ne. Taip pat gali būti skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala. Tais atvejais, kai padangos deginamos, skiriama bauda ir skaičiuojama žala aplinkai.